Ungdomsrådet

Ungdomsrådet är ett organ inom LFF:s familjearbete och fungerar som idéspridare inom ungdomsverksamheten. Vi strävar till att göra ungdomarnas röst hörd, att aktivera ungdomarna i fridsföreningarna och att bygga vidare på ungdomsarbetet inom LFF.

Vår uppgift är bland annat att koordinera de stora ungdomssamlingarna som föreningarna ordnar en gång i månaden. Vi fungerar som en länk mellan ungdomarna och föreningarna, så att ungdomarnas åsikter lättare kommer fram. Vi ger förslag till föreningarna om teman som är aktuella för ungdomar i dag.

Som handledare för UR fungerar Kurt Hellstrand (kurt.hellstrand@jakobstad.fi), Dana Fagerholm (danafagerholm@hotmail.com) och Richard Eklund (riki.eklund@gmail.com). Medlemmarna i UR kommer från alla föreningar inom LFF. Nedan finns en lista över ordinarie medlemmar från respektive förening. Ta gärna kontakt med någon av oss om du har frågor eller förslag på evenemang och teman.

 

UNGDOMSRÅDETS MEDLEMMAR

Handledare

Dana Fagerholm – danafagerholm@hotmail.com
Richard Eklund – riki.eklund@gmail.com
Kurt Hellstrand – kurt.hellstrand@jakobstad.fi

Bosund bönehusförening

Paulina Svenfelt – paulina.svenfelt@gmail.com
Filip Sundström filip.sundstrom@live.se

Fridsföreningen i Södra Finland

Camilla Enkvist – camilla.enkvist@outlook.com
Sofia Sundqvist – fia-92@hotmail.com

Jakobstads Fridsförening

Robert Enqvist – robertenqvist@live.com
Melinda Snellman – minddy_95@hotmail.com

Kållby Fridsförening

Leander Sundström – leander.1998sundstrom@gmail.com
Jasmine Hjulfors – jasminehjulfors@hotmail.com

Närvilä Bönehusförening

Camilla Tylli – camilla_tylli@live.com
Sebastian Snellman – sebbe.snellman@hotmail.com

Näs Fridsförening

Niclas Svenlin – niclas.svenlin@hotmail.com
Anette Gäddnäs – anette.gaddnas@gmail.com

Punsar Bönehusförening

Christoffer Lassfolk – lassfolk.christoffer@gmail.com
Martina Kung – martina.kung@hotmail.com

Risöhäll Bönehusförening

Fredrik Fagerholm – fredrik.fagerholm@hotmail.com
Emilia Hjulfors – miili_hj@hotmail.com

Vasa fridsförening

Andreas Byggmästar – aandreas94@hotmail.com

RSS Dagens bibelord

  • 28.03.2017 | Am 8:11
    Ja, den tid kommer,säger Herren Gud,då jag sänder hunger över landet -inte hunger efter bröd,inte törst efter vatten,utan efter att höra Herrens ord. 

Understöd

Understöd gärna LFFs verksamhet ekonomiskt. Kontonumror och mera information hittas här: Understöd LFF
Större eller mindre gåvor mottages med tacksamhet.

Behöver du hjälp?

LFF:s familjearbete har öppnat en länk för personer som blivit utsatta för fysiskt eller psykiskt våld, eller som behöver hjälp med att bearbeta traumatiska upplevelser. Du kan i förtroende vända dig till pastor Kurt Hellstrand per telefon 045-2760420, eller e-post kurt.hellstrand@jakobstad.fi.

Back to Top